5 tipů pro letní hubnutí

Vybrali jsme pro Vás 5 tipů, jak v letním období zhubnout. Dozvíte se jak zvládnout dovolenou, grilování, návštěvy, co jíst v létě a nepřibrat.

1.   Naučte se říkat ne

5-tipu-pro-letni-hubnuti_Sladkosti_ne_pri_hubnuti.jpgRodina a návštěvy

V případě, že jste se rozhodli zhubnout, je tady další důležitý krok. Umění říkat ne! Svému okolí nemusíte nic vysvětlovat, stačí pouze oznamovat. Pokud Vás rodina a přátele mají opravdu rádi a záleží jim na Vás, pak není třeba nic zdůvodňovat, oni to pochopí. Důvodem, proč neumíme říci ne, bývá často obava, abychom toho druhého neurazili. Pak je na místě jednat na rovinu a říct dopředu, ať si nedělá hostitel starosti, že přijdete po jídle. Pokud by jste přece jen nechtěli hostitele odmítnout, tak si aspoň řekněte, co Vám může nabídnout. Nic na tom není, zkuste to! U osob, které by Vás mohli nutit k prohřešku, je lepší o hubnutí nic neříkat. V opačném případě, by se Vám mohlo stát, že budete středem pozornosti a budete muset odolávat frázím, proč by jste měli začít z hubnutím až od dalšího dne, apod.

Řekněte ne i sami sobě.

Aby, jste byli schopni říci ne, regálům Vašich oblíbených pochoutek v obchodě, běžte nakupovat až po jídle. Kupujte podle seznamu a dávejte si pozor na ekonomické rodinné balení a nadměrné zásoby. Když něco nemám doma, nemůžu to sníst! Toto pravidlo Vám pomůže hlavně v začátcích.

Řekněte ne reklamám v televizi

Nedivte se, že spousta lidí právě u televize musí mít nějaké to zobání. Málo kdo odolá chutí, kterou v nás vyvolávají reklamy. Naše doporučení je, přepnout na jiný kanál nebo využít prostor reklamy k jiným aktivitám. V tomto čase se můžete protáhnout, trochu si zacvičit nebo si připravit třeba zeleninový salát, doplnit tekutiny apod.


Prostě jednoduché "ne, děkuji" stačí!

 

2.    Ovoce a zeleniny není nikdy dost

5-tipu-pro-letni-hubnuti_Ovoce_na_hubnuti.jpgPestrost a barevnost

Užívejme si rozmanitosti ovoce a zeleniny v letním období. Zkoušejte a objevujte nové kombinace a druhy. Vždyť právě ovoce a zelenina nám mohou velmi posloužit jako zdroj energie, můžou nás zasytit a navíc uděláme skvělou věc pro své zdraví i hubnutí. Ovoce jezte převážně dopoledne a noste si je i sebou. Zeleninu můžete kombinovat i s masem nebo mléčnými výrobky. Vyvarujte se mastným a smaženým jídlům, které Vám způsobí únavu.

Výhoda

Ovoce a zelenina, obsahuje velké množství vody, vlákninu a měla by obsahovat i dostatek vitamínů a minerálů, pokud je pěstovaná a sklizená správně. Voda a vláknina nám příznivě ovlivňuje trávení a způsobuje pocit sytosti.

Tropické ovoce nám pomůže se snížením teploty, jelikož nás ochlazuje. Oceníme především, když nejsme poblíž bazénu, či moře, abychom se mohli osvěžit.  Při grilování si vybírejte místo pečiva zeleninu.

 

3.    Vychutnávejte si své jídlo – buďte on-line!

 

5-tipu-pro-letni-hubnuti_Cas_na_jidlo.jpgČas

Udělejte si na své jídlo čas. Přerušte aktivity, které děláte a soustřeďte se na chuť toho, co právě jíte a dobře kousejte. Je to podobné jako s navigací v autě. Pokud se vydáte na cestu a budete se řídit pouze GPS, pak se Vám může stát, že se v případě neaktuální mapy ztratíte. U jídla je to podobné, ten kdo při práci jí, si často ani neuvědomí, že už je po jídle. Takto „nafofrované“  jídlo Vás nemůže uspokojit a výsledkem je tedy opětné vyhledání „co bychom  ještě sezobli“.

Prostředí a nálada

Pokud chceme zážitek z jídla umocnit, připravme si pěkné prostředí. Vyplatí se vzít jídlo na terasu nebo si udělat i piknik v přírodě. Čím dál od lednice budete, tím lépe pro Vás. Veselé talíře nebo misky nám rovněž zvednou náladu. Klidně se u jídla bavte a snažte se jíst co nejdéle.

Zážitek z jídla umocníte tím, že se budete snažit vnímat chutě na jazyku. Dobu jídla natáhněte co nejdéle a průběžně odložte i příbor. Jezte do polo-syta a na přídavek si počkejte 20 minut, zda ho ještě budete potřebovat.

 

 

4.    Mlsejte, ale chytře!

Zmrzliny, nanuky

V letním období málokdo odolá mraženým pochoutkám, jako je zmrzlina nebo nanuk. Pořídit můžeme ovocnou, smetanovou nebo light zmrzlinu. Doporučujeme vyhýbat se těm levným. Důvodem je způsob výroby, kdy mléčný tuk u těch smetanových, který by zmrzlina měla obsahovat, je nahrazen ztuženým palmovým nebo kokosovým. Tyto ztužené tuky jsou levnější, ale mají neblahé účinky na lidské zdraví, a už vůbec se nehodí na hubnutí. Další alternativou je ovocná zmrzlina. Ta sice neobsahuje tuk, ale také se nehodí na hubnutí, jelikož dokáže rozkolísat hladinu krevního cukru a tím i vylučování inzulínu. Díky tomuto procesu budete mít brzo hlad a chutě na sladké. Light zmrzliny komentovat nemusíme. Prostě nedoporučujeme.

 

 

Snadná příprava

V případě, že jste doma, můžete mlsat chytře! Nakupte si jogurty, tvaroh a svou pochoutku si prostě vyrobte sami. Jogurty vybírejte v rozmezí tuků od 1,5 do 4%. Ochutit můžeme například kvalitní čokoládou s podílem kakaa 70% a více nebo samotným kakaem. Pozor nenahrazovat grankem, ani podobnými dochucovadly. Vanilkovou příchuť zajistíme vanilkovým luskem, za použití mixéru nebo metličky.  Sladit můžeme trochou medu, ale velmi opatrně. Výhodnější variantou je přimíchat do jogurtu kousky rozmixovaného ovoce.

Oblíbená alternativa

 

5-tipu-pro-letni-hubnuti_Mlsejte_chytre_meloun_na_hubnuti.jpgVelmi oblíbené je zmražené ovoce nebo zelenina. Meruňky rozmixované s kouskem banánu nejen osvěží, ale i zasytí. Také meloun je velmi osvěžující, pro svůj vysoký podíl vody. Navíc obsahuje i kyselinu listovou, jablečnou a další cenné látky jako je vápník nebo železo a pouze 15 až 30 kcal, což je velmi výhodné při hubnutí. Meloun, který jsme si nakrájeli na malé kousky nebo naškrábali lžičkou, můžeme rovněž zamrazit. Vyrobit si můžeme i ovocnou dřeň. Nebo ledový čaj.

Na co si dát pozor

Pozor na přílišnou konzumaci chlazených a mražených pochutin. Jejich efektem, krom mlsání je ochladit naše tělo, ale obranou bude opětná regulace teploty. To by pro nás mohlo znamenat zvýšenou potivost a někdy i bolesti v krku.
 
Velmi výhodné je vyrobit si vlastní zmrzlinu, nanuk nebo ovocnou dřeň.  Ovlivníte si chuť i množství přijaté energie. Zmražený jogurt můžeme zařadit i jako odpolední svačinku a nemusíme mít s takového mlsání výčitky, ale právě naopak. Dobrá nálada a pocit, že jsme něco udělali dobře, nám velmi pomůže.

 

 

5.    Pozor na volné oblečení na dovolené

​​​​​5-tipu-pro-letni-hubnuti_Pohodlene_obleceni_na_hubnuti.jpgVolné nebo těsné oblečení

Už jste zažili dovolenou "all inclusive", a po návratu jste se nestačili divit?
Volné oblečení je sice pohodlnější, můžeme s ním ledacos zamaskovat, ale má to i své nevýhody. V případě, že jsme vypustili kontrolu nad jídlem, může se stát, že si pár centimetrů nebo kil navíc ani nevšimneme. Návrat do reality pak bývá velmi zajímavý a šokující. Do svého kufru na dovolenou doporučujeme přibalit i těsnější oblečení a pánové mohou přibalit i pásek. Tento oděv nám může velmi pomoci s kontrolou velikosti či rozmanitosti jídel v restauraci. Odměnou pak bude, dobrá nálada po návratu domů.

V letním období si občas oblečte něco těsnějšího. Budete mít lepší kontrolu nad svou postavou.​​​​​​

Autor: Jiří Gavar

Objednejte se na konzultaci, poraďte se s odborníky, co konkrétně je pro Vás nejvhodnější nebo se podívejte se na zkušenosti našich klientů.

z našeho magazínu